Mundur kocham i rozumiem – recenzja artykułu ho. Jakub Czajka

Ilu z instruktorów w naszej organizacji kiedykolwiek pochyliło się chociaż raz nad pytaniem „Po co nam harcerski mundur?” ? Dokładnej liczby nigdy nie poznamy, jednak wiem że zrobiła to co najmniej jedna osoba – hm. Jolanta Kreczmańska, która zapisała swoje myśli w artykule „Mundur kocham i rozumiem”. Recenzowany przeze mnie artykuł można znaleźć pod linkiem: https://www.rekametody.pl/post/mundur-kocham-i-rozumiem?fbclid=IwAR24bBDO8myui3d8dyptXJoR-sHKUbx-3QDltVj2X8ENK6xnncJVpWTIvX0

W trakcie mojej przygody na różnych funkcjach wychowawczych byłem uczestnikiem wielu instruktorskich dyskusji, nocnych rozważań przy ognisku, czy zwykłych pogawędek na kursach. Żadna z nich nie dotyczyła munduru i wydawało mi się to całkiem normalne, w końcu mundur jaki jest – każdy widzi.

Dopiero gdy przeglądając harcerski Internet natrafiłem na przytoczony artykuł, zaintrygował mnie swym tytułem –  w końcu co nowego można napisać o mundurze?  Nie myśląc więc wiele czym prędzej przeczytałem artykuł i jak się okazało, o mundurze można napisać wiele, a jeszcze więcej można z mundurem zrobić.

Na żadnym z kursów, na którym byłem wychowawcza funkcja munduru nie była poruszana. Owszem, słyszałem o genezie wprowadzenia umundurowania do organizacji skautowych, jednak nie byłem świadom tego jak należy poprawnie używać munduru w pracy z jednostką.

Autorka artykułu zawarła swoje przemyślenia za pomocą kilku haseł, które zostały opisane w kolejnych paragrafach. Jest to forma, która całkiem przypadła mi do gustu i wydaje mi się, że ułatwia ona zrozumienie poruszanego problemu przez czytelnika.

Zdecydowanie polecam ten krótki artykuł wszystkim drużynowym, którzy nie wiedzą jakim świetnym narzędziem wychowawczym może być mundur, i których jednostki zakładają mundury tylko od wielkiego święta.

HO Jakub Czajka