IX Zjazd Chorągwi Śląskiej

20 października br. odbył się IX Zjazd Chorągwi Śląskiej. Siemianowicki Hufiec ZHP im. harcmistrza Józefa Skrzeka reprezentowały:  harcmistrzyni Agnieszka Syma, podharcmistrzni Betina Fűllbier  oraz podharcmistrzyni Monika Giluk.

Zjazd rozpoczął się wprowadzeniem na salę obrad sztandaru i odśpiewaniem hymnu harcerskiego. W pierwszej części miało miejsce uroczyste wręczenie podziękowań i odznaczeń instruktorom oraz zasłużonym gościom – przyjaciołom harcerzy. Z radością przyjęliśmy wiadomość o wyróżnieniu harcmistrzyni Agnieszki Symy Brązowym Krzyżem za Zasługi dla ZHP oraz  Srebrną Odznaką za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej podharcmistrzyni Betiny Fűllbier. Serdecznie gratulujemy Druhnom i życzymy satysfakcji i radości na szlaku harcerskiej służby. Postawa druhny Agnieszki i druhny Betiny z pewnością jest wspaniałym przykładem dla wszystkich instruktorów naszego Hufca. „Być wychowawcą – znaczy: dawać, służyć, pomagać, inspirować”– wszyscy wyróżnieni wzorowo wypełniają słowa autorytetu harcerskiego, Aleksandra Kamińskiego. Instruktorzy gorąco podziękowali ustępującej komendantce Chorągwi Śląskiej – hm. Anny Peterko.

W drugiej części Zjazdu delegaci zostali zapoznani ze sprawozdaniem z działalności władz chorągwianych w minionej kadencji (2014-2018). Kulminacyjnym punktem Zjazdu były wybory Komendanta Chorągwi wraz z Komendą, Rady Chorągwi, Komisji Rewizyjnej Chorągwi oraz Sądu Harcerskiego Chorągwi. Komendantką Chorągwi ponownie wybrano druhnę hm. Annę Peterko. Siemianowiccy harcerze szczególnie dumni są z faktu, że członkiem komendy Chorągwi Śląskiej ds. Specjalności i promocji została phm. Betina Fűllbier. Nowe władze przedstawiły program rozwoju Chorągwi Śląskiej ZHP na następne lata.

Warto dodać, że Związek Harcerstwa Polskiego obchodzi właśnie 100-lecie powstania, a rok 2018 jest obchodzony jako Rok Harcerstwa. Również tradycje harcerskie w naszym mieście mają już sto lat. Współcześni harcerze dumnie uczestniczą w tej pięknej sztafecie pokoleń, codziennie na nowo swoją służbą Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi zdobywają „szczyt ideałów – świetlany harcerski krzyż”.

phm. Katarzyna Majchrowska,  fot. Chorągiew Śląska