W odpowiednim czasie

             O czym dzisiaj przeczytasz? Co będzie tematem owej notki? Harcerska literatura i media? Tylko nie to, nudy. Nic nie znaczące nudy, odpowiesz. Czy naprawdę kolejny raz będziesz czytać streszczenia „harcerskich lektur”? Otóż nie. Omawianie wszystkich pozycji skończyłoby się na scrollowaniu stron. Pamiętaj, ważny jest Czas. Szeroko pojęty.

             Dużo czasu myślałam jak stworzyć coś, co teraz piszę. Chciałabym przekazać Ci kawałek swojego doświadczenia. Termin harcerska literatura brzmi trochę „ciężko”. Harcerze obawiają się czytania, bo stereotypy mówią, że będzie to po prostu nieciekawe. Całe zbiory tekstów o harcerstwie są ciekawe, posiadają przesłania, wiele ważnych informacji, ale… jest też czas – trzeba wiedzieć kiedy po nie sięgnąć. Nie rób niczego na siłę. Jeżeli chcesz przeczytać historię o Baden-Powellu – śmiało, zrób to. Jeżeli jednak nie – nie rób tego. Uwierz mi, że całe harcerstwo, Twoja kadra i Ty sam, pokażą Ci dobrą drogę do poznawania ZHP. Sam dojrzejesz do tego, aby podjąć się zagłębienia w trudne treści. Każdy harcerz jest inny, potrzebuje odmiennej motywacji, zachęcenia do działania. W końcu pojawia się w nim płomyczek, płomyczek, który chce zgłębiać nową wiedzę, bo wie, że okaże się to interesujące i przydatne na dalszej drodze. Po książkę pt. „Wilk, który nigdy nie śpi” sięgnęłam jako zastępowa. Jak się to skończyło? Nie mam jej, bo krążyła po całym zastępie i rozpłynęła się w ciągu pożyczania jej z tygodnia na tydzień. Czas. Znalazłam wtedy idealny czas, aby pokazać tą książkę harcerkom i ku mej uciesze – działają one dalej w organizacji rozsiewając miłe wrażenia na temat owej książki. Oczywiście, nie zmuszałam do czytania, a kilka z nich właśnie tego nie zrobiło… i co? I przeczytały ją kilka lat później. To jest magia indywidualnej osobowości człowieka. Spróbuj ocenić swoje potrzeby, wymagania. Wreszcie nadejdzie ten czas, kiedy sam sięgniesz na półkę, po egzemplarz historii harcerskich. Nie spiesz się, przedszkolak przecież nie przeczyta trylogii Władcy Pierścienii. Chyba wiesz, dlaczego.

Dzisiaj przeglądałam największą bazę rozmaitości. I mimo tego, że dużo czasu spędzam w internecie, nie znałam tej strony. I właśnie dziś, chcę polecić Ci portalharcerski.pl Jest on inspiracją zarówno dla młodych i starszych harcerzy. Wizualnie będzie odpowiadać twojemu oku, bo jest naprawdę klarownie stworzony. Na tej stronie znajdziesz wszystkie podstawy harcerstwa i dzięki niej nowicjusz może poznać ZHP nawet bez wychodzenia z domu (jak już przeczyta, to szybko przybiegnie pod harcówkę). Hej! Czy to nie jest wspaniały sposób, aby zachęcać rówieśników do przyjścia na zbiórki? Właśnie tak – wykorzystuj media, będą one pomocne w pozyskiwaniu nowych członków i promocji Twojego środowiska. Portal harcerski zawiera pełno pomysłów, które można wykorzystać na zbiórkach czy na zwyczajnych posiadówkach z kolegami. Z pewnością media pomogą Ci zabłysnąć w środowisku osób niezrzeszonych, bo w Mafię gra się tylko w ciemnych podziemiach… a teraz możesz obudzić ją nawet w swoim pokoju, obok śpiącego psa. Czas upłynie bardzo szybko.

Wymyśliłeś już w swojej karierze tysiąc sto czterdzieści trzy gawędy i tysiąc sto czterdziesta czwarta nie przychodzi Ci do głowy? Otwórz stronę i pochłoń nowe możliwości, zainspiruj się! Pamiętaj też, żeby nie tylko kopiować, ale dawać coś od siebie. Jeżeli brak Ci książek harcerskich, to tutaj również je znajdziesz. Przy biografiach harcerzy zawsze znajdzie się przynajmniej jeden odnośnik do tekstów o ZHP. Potrzeba Ci pomysłów na zbiórki, biwaki, obozy czy po prostu informacji – zajrzyj w rozmaite zakładki, a znajdziesz tam wiele opisów począwszy od pionierki do samarytanki po najnowsze aktualności! Nie zamykaj się w ciasnych czterech ścianach i czterech kartkach papieru, na których masz zapisane te najistotniejsze Twoim zdaniem informacje. Szukaj ich wszędzie, w książkach, internecie, a z pewnością sam zauważysz jak daleko zabrnąłeś w ZHP i jak Twoi harcerze odnajdują ciekawostki, o których nawet Ty nie miałeś pojęcia! Czy to nie wspaniałe jak literatura może nas rozwinąć?

             Rozwijaj się w swoim tempie. Pochłaniaj wiedzę w swoim czasie, ale nigdy nie stawaj w miejscu. To najgorsze co możesz zrobić, bo zatrzyma się gdzieś z tyłu cała „frajda” z bycia harcerzem. Może kiedyś zaintryguje Cię jakiś cytat z książki? Kto wie…

 

„Nie to ma wielkie znaczenie, czy aktualnie osiągamy nasze najwyższe ideały, lecz to, że są one wysokie.”
~ Robert Baden-Powell

 

Przemyśl to.

 

 

Pwd. Magdalena Tutaj

 

Scroll to top